About Us

Bet770

Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός νίκησε την Ζαλγκίρις

Τον νευρίασαν!Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός που πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα 5 πόντων ενώ στη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε και το +9(4-13) με τους Σπανούλη και Πάουελ να έχουν ξεκινήσει καλά. Όμως, η Ζαλγκίρις άρχισε να «ξυπνάει» με αποτέλεσμα να μειώσει στο καλάθι ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το 18-21.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες μπήκαν λίγο νωθρά καθώς χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν δύο λεπτά για να μπουν και πάλι στο σκορ. Στη συνέχεια, χάρη στην καλή του άμυνα αλλά και δύο τρίποντα από τον Γκετσεβίτσιους, ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και μάλιστα έφτασε για πρώτη φορά και σε διψήφια διαφορά με το 20-31 στο 26ο λεπτό. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη καθώς στο τελευταίο τετράλεπτο, η Ζαλγκίρις με ένα σερί 7-0 «μάζεψε» τη διαφορά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με το 27-31.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν και πάλι στο +7 όμως η Ζαλγκίρις δεν τα παράτησε και με τον Καουκένας να είναι ασταμάτητος μείωσε ξανά στο καλάθι με το 38-40 στα μισά της περιόδου και έκτοτε το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε ντέρμπι. Μάλιστα, στο 29’ οι Λιθουανοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με το 50-48, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο σοβαρά και δυναμικά στην άμυνα και έτσι κατάφερε να πάει και πάλι στο +7 με το 56-63 στο 34ο λεπτό ενώ τρία λεπτά αργότερα πήρε και πάλι διψήφιο προβάδισμα με το 56-66. Η Ζαλγκίρις πάλεψε για την ανατροπή όμως οι Πειραιώτες άγγιξαν και το +14 αλλά τελικά δεν κατάφερε να καλύψει τους 19 πόντους του πρώτου αγώνα και αρκέστηκε στη νίκη με το 77-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 27-31, 63-77

Ζαλγκίρις Κάουνας (Πλάθα): Γιανκούνας 11, Καουκένας 17, Τζάαμπερ 6, Ντάρντεν 7, Πόποβιτς 7, Λαβρίνοβιτς Ν. 4, Ντέλας, Κουζμίνσκας, Λαβρίνοβιτς Κ. 5, Φούτε 4, Λιπκεβίτσιους, Λαφαγιέτ 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Σπανούλης 16, Χάινς 3, Άντιτς 5, Πρίντεζης 5, Παπανικολάου 13, Περπέρογλου 6, Μάντζαρης 6, Σλούκας, Πάουελ 10, Λο 7, Μαυροειδής, Γκετσεβίτσιους 6.